Szkoła Po Godzinach

Zajęcia z dziećmi - Grupa 2 - Zajęcia plastyczne - tworzenie masy plastycznej i cieczy nienewtonowskiej

Na zajęciach między innymi uczniowie przygotowywali ciecz nienewtonowską. Jest to świetna zabawa sensoryczna dla wszystkich dzieci , oprócz zabawy to miłe odprężenie dla dłoni. Każda zwykła ciecz pod wpływem nacisku łatwo się rozpływa na boki tak jak woda w wannie. Natomiast ciecz nienewtonowska pod wpływem nacisku zmienia swoje właściwości. Zwykle taka ciecz zmienia swoją “twardość” czasami do tego stopnia, że można po niej chodzić. Mogliśmy doświadczyć tego niezwykłego zjawiska. Tworzyliśmy też niezwykle pachnącą odżywką do włosów masę plastyczną. Masy plastyczne – kolorowe, pachnące, bardziej miękkie od modeliny czy plasteliny. Dostarczają wielu doznań i oddziałują na dziecięcą wyobraźnię. Stymulują wszystkie zmysły: węch, wzrok, dotyk oraz smak. Są doskonałym pomysłem na efektywne spędzanie czasu z dzieckiem, mają ogromny wpływ na jego rozwój.Podczas ugniatania, formowania, zwijania, szczypania czy dłubania dziecko ćwiczy motorykę małą czyli sprawność dłoni i palców. Masy plastyczne są idealnym środkiem ekspresji. Mają terapeutyczną moc – działają wyciszająco, odprężająco, redukują stres. Wspierają rozwój mowy i wiarę we własne możliwości. Dzieci były bardzo pochłonięte zabawą.